وایت‌پیپر «مارکت‌پلیس: مدل‌های درآمدی و دلایل شکست»

وایت‌پیپر «مارکت‌پلیس: مدل‌های درآمدی و دلایل شکست» ۲۱ دلیل شکست استارتاپ‌های مارکت‌پلیسی و ۷ مدل درآمدی معمول این استارتاپ‌ها را بررسی می‌کند.

در این وایت‌پیپر روایت شکست یا تغییر مدل کسب‌وکاری ۴۱ استارتاپ مارکت‌پلیسی را بررسی کردیم و مهم‌ترین دلایلی که بنیان‌گذاران این استارتاپ‌ها برای شکست خودشان اعلام کرده بودند را لیست کردیم. ۲۱ دلیل شکست شناسایی شد که در مورد هر کدام به صورت جداگانه با مثال خاص خودش در بخش دوم این وایت‌پیپر توضیحاتی آورده شده است.

بخشی از فهرست وایت‌پیپر مارکت‌پلیس

در بخش سوم ۷ مدل درآمدی معمول بین استارتاپ‌های مارکت‌پلیسی با نکات مهم اجرایی کردن هر یک از این مدل‌ها در استارتاپ‌های مارکت‌پلیسی آورده شده است. این ۷ مدل شامل مدل‌های درآمدی کمیسیون، هزینه‌ی عضویت، هزینه‌ی حضور در لیست، هزینه‌ی پیشنهاد، فریمیوم، تمایز در نمایش و تبلیغات است.

در نهایت در بخش پیوست: بررسی مدل درآمدی کمیسیون به صورت موردی در سایت‌های فروش عکس، بررسی چند ویژگی مرتبط با فضای کسب‌وکار در ایران که می‌تواند برای استارتاپ‌های مارکت‌پلیسی تاثیرگذار باشد و توضیح در مورد ۲ راهکار جلوگیری از شکست را بررسی کردیم.

در آماده‌سازی این وایت‌پیپر سعی کردیم در استفاده از منابع امانت‌دار باشیم و اگر به آمار یا داده‌ای استناد می‌کنیم منبع آن را آورده باشیم. در آماده‌سازی این وایت‌پیپر از کتاب‌های A Guide to Marketplaces و Lean Marketplace هم برای پیدا کردن مثال‌ها و افزایش انسجام وایت‌پیپر استفاده شد.


این وایت‌پیپر در شتابدهنده هاب تولید شده و بخشی از برنامه‌ی محتوایی شتابدهنده هاب برای انتشار محتواهای داده‌محور در فضای استارتاپی ایران است. محتواهایی که اولین هدف آن‌ها جلوگیری از تکرار اشتباهات تجربه شده‌ی سایر کارآفرینان است. پادکست استارت‌باکس که در فصل اول آن صدراعلی‌آبادی قرار است خلاصه ۶ کتاب معروف حوزه‌ی استارتاپ‌ها را ارائه کند بخشی از همین محتواست. بیش از ۱۴۰۰ نفر فقط در ۲۴ ساعت ابتدایی انتشار قسمت اول که خلاصه‌ی کتاب Lean Startup است شنونده‌ی پادکست بودند.

در شتابدهنده هاب، «وایت‌پیپر» به گزارشی می‌گوییم که غلظت داده‌، منبع و ارجاع به نسبت سایر محتواهای تولید شده بیشتر است و به بررسی جامع یک موضوع خاص می‌پردازد. پست‌های راهنمای کامل، اَبَر پست‌ها و اینفوگرافیک‌ها سایر اشکال محتوایی است که قرار است در شتابدهنده هاب منتشر شوند.


وایت‌پیپر را می‌توانید از لینک زیر با حجم ۲۱ مگابایت دریافت کنید:

دانلود وایت‌پیپر مارکت‌پلیس

در صورتی که نظر، نقد یا پیشنهادی در مورد وایت‌پیپر دارید به ایمیل زیر بفرستید:

info@mcihubacc.com