معرفی ۱۳ مرجع معتبر (دریافت داده‌ها و گزارشات)

چه در اولین قدم‌های راه‌اندازی یک استارتاپ باشید و چه درگیر رشد و توسعه کسب‌وکارتان، شما نیاز به مراجعه به منابع معتبر برای دریافت گزارش‌ها، تحلیل‌ها و دریافت داده‌های معتبر خواهید داشت.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران، پیش‌بینی‌های مالی کسب‌وکار است که بر مبنای داده‌های محیط کسب‌وکار، پیش‌بینی‌های سازمان‌های معتبر، داده‌های قبلی کسب‌وکار و تحلیل‌‌های متخصصان تهیه می‌شود. برای تهیه این گزارش‌ها و داده‌ها نیاز است که منابع معتبر را بشناسید. منابعی که به قدر کافی برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران معتبر باشند.

ما در این گزارش لیستی از منابع شناخته شده و منابعی که خودمان در شتابدهنده هاب برای ارزیابی سرمایه‌گذاران استفاده می‌کنیم را آورده‌ایم. این لیست کامل نیست، با این حال به علت تنوعی که دارد می‌تواند طیف گسترده‌ای از نیازهای مرتبط شما را رفع کند. در این لیست از مواردی که در بین همه‌ی افراد فعال این حوزه‌ها شناخته شده‌اند چون گزارش هایپ سایکل گارتنر تا مواردی که ناشناخته اما معتبر هستند (و با استفاده از منابع معتبر تهیه می‌شوند) چون وایت‌پیپرهای شرکت پست آمریکا  نام برده شده است.

۵ مورد از گزارش‌های این لیست توسط شرکت‌های ایرانی و ۸ مورد بعدی توسط شرکت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی تهیه می‌شوند. هر عنوان سه بخش «چیست؟»، « به چه درد می‌خورد؟» و «دانلود» دارد. در بخش «چیست» توضیحاتی در مورد گزارش داده می‌شود و در بخش «به چه درد می‌خورد؟» توضیحاتی از کاربرد گزارش برای یک کسب‌وکار ایرانی و نمونه‌هایی از داده‌های مفید یک گزارش نمونه آورده شده است. در بخش «دانلود» نیز می‌توانید لینک مستقیم دسترسی به بخش گزارش‌های آن شرکت یا سازمان خاص را مشاهده کنید.

 

 

‌‌‌  ‌‌  ‌‌

 

گزارش چرخه گارتنر

 

 

 

چیست؟

زمانی که تکنولوژی‌های جدید سروصدای زیادی کرده‌اند  و همه در حال صحبت از آینده‌ای هستند که در تسخیر این تکنولوژی خواهد بود، چطور تفاوت ترند و ارزش واقعی تکنولوژی را می‌توان متوجه شد؟

شرکت گارتنر برای همین دغدغه از سال ۱۹۹۵  در حال ارائه‌ی Gartner Hype Cycles است. Gartner Hype Cycles نموداری که با داشتن ۵ حالت عمر یک تکنولوژی جدید پرسروصدا را از وقتی که عملیاتی شده تا وقتی که به دوران بهره‌وی با انتظارات واقعی می‌رسد تقسیم بندی می‌کند. این تقسیمات به ترتیب زیر هستند:

  • دوران اولیه عملیاتی شدن تکنولوژی (Innovation Trigger)
  • دوران انتظارات اغراق شده(Peak of inflated expectaions)
  • دوران ناامیدی از سیل انتظارات (Trough of Disillusionment)
  • شیب شروع به استفاده‌ی کاربردی از تکنولوژی (Slope of Enlightment)
  • دوران بهره‌وری باثبات (Plateau of Productivity)

شاید برایتان جالب باشد که عبارت «هایب سایکل گارتنر» عبارت دقیقی نیست. چون گارتنر بسته به حوزه‌ای که در مورد آن گزارش می‌دهد هایپ سایکل‌های متفاوتی دارد. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در نتیجه اگر در جایی اشاره به هایپ سایکل گارتنر دیدید بهتر است دقت کنید که این هایپ سایکل برای چه حوزه‌ای و در چه سالی بوده است.

به چه درد می‌خورد؟

گزارش هایپ سایکل گارتنر یکی از معروف‌ترین و پرارجاع‌ترین گزارش‌هایی است که سالانه منتشر می‌شود و برای پیش‌بینی وضعیت رشد تکنولوژی در آینده، متقاعد کردن سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری، پیش‌بینی وضعیت رویکرد بازار وصنعت به یک تکنولوژی خاص و موارد مشابه استفاده کنید.

مرور این نمودارها (یا مرور گزارش اصلی اگر به آن دسترسی دارید) دید خوبی در مورد موضوعات مد روز دنیای تکنولوژی و سرمایه‌گذاری این حوزه به شما می‌دهد.

دانلود

گزارش‌های هایپ‌سایکل گارتنر پولی هستند، اما به دلیل گستره‌ی زیاد استفاده و ارجاع هم خود گارتنر بعضی از نمودارها را به صورت رایگان منتشر می‌کند وبا جست‌وجو در اینترنت هم می‌توان به بعضی از نمودارها دست پیدا کرد.

نمونه‌هایی از نمودارهایی که خودگارتنر منتشر کرده:

 ۲. گزارش‌های مک‌کنزی۳.گزارش های  Bain & Company۴. گزارش‌های سالانه شرکت‌ها به بورس آمریکا۵. گزارش‌های ‌PitchBook۶. بانک جهانی۷.  CBInsights

 

۸. وایت‌پیپرهای پست ایالات متحده آمریکا۹. گزارش پوشه از نوتیفیکشن‌های ارسالی

 

۱۰. گزارش‌های فصلی کافه بازار

 

۱۱. گزارش مرکز آمار ایران

 

۱۳. گزارش ECM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *